İSTEK Semiha Şakir Okulları

Laboratuvarlar

Fen ve Teknoloji Laboratuvarları

 Kampüsümüzde, fen bilimleri derslerinde ve araştırmalarında kullanılan Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fen olmak üzere 4 adet Fen laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrencilerimizin, bilimsel düşünebilen, deney yapabilen, çözümler üreten ve araştıran bireyler olarak yetiştirilmesi temel hedeflerimiz arasındadır. Bu amaçla Fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarlarımız da işlenen konularla paralel deney ve çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimizi derste gördükleri teorik bilgiyi laboratuvarda deney ve gözlem yaparak olayları yorumlayabilen, günlük hayatla bağlantı kurabilen bireyler olarak yetiştirmekteyiz.

   Laboratuvar ve kulüplerde yapılan çalışma ve projeler Ulusal ve Uluslararası çalışmalarda okulumuzu temsil etmektedir.

Bilgisayar Laboratuvarları

Kampüsümüzde 24 bilgisayardan oluşan iki adet bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda tüm öğrencilerine kullanımı için hazırlanmış eğitsel oyunlar, ofis programları, 3 boyutlu modelleme programları, grafik ve animasyon tasarımı programları, web tasarımı programları, yaş seviyelerine uygun kodlama programları, oyun tasarımı programları ve çeşitli programlama araçları yüklüdür.

Her öğrencimize bir adet bilgisayar düşmekte ve kesintisiz internet alt yapısı bulunmaktadır. Ayrıca öğretmenlerimiz laboratuvarlarımızda bulunan kontrol yazılımı ile öğrencilerimizin çalışmalarına uzaktan müdahale edebilmektedirler. Tüm kampüsümüzde kablosuz ağ bağlantısı mevcuttur.

Maker Laboratuvarı

Kampüsümüzde bir adet maker laboratuvarları bulunmaktadır. Maker Laboratuvarı yeni nesil üretim atölyelerine verilen isimdir. Öğrencilerimizin 3D Modelleme yapıp baskı alabilmesi için bir adet 3D Printer, elektronik devreler kurabilmeleri için devre elamanları ve kartları (arduino, raspberry pi vs.), yaş seviyelerine uygun lego setleri, programlanabilir robot kitleri ve makey makey setleri gibi birçok araç gereç bulunmaktadır.

Spor Tesisleri

Kampüsümüzde açık ve kapalı spor alanlarımız mevcuttur. Basketbol, voleybol, badminton, tenis sporlarının yapıldığı kapalı spor salonlarımız, futbol sahası, basketbol sahası bulunan açık spor alanlarımız öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Dans, bale ve jimnastik çalışmaları için kullanılan aynalı odalarımız bulunmaktadır. 

Resmi müsabakaların da yapılabileceği spor salonlarımızda öğrencilere ait soyunma odaları mevcuttur. Kapalı spor salonlarımızda seyirciler için yeterli kapasitede tribünümüz vardır. 

Kampüslerimiz içinde bulunan modern spor kompleksinde yarı olimpik, 6 kulvarlı kapalı yüzme havuzu bulunur. Kapalı yüzme havuzlarımız, 25 m2’lik yarı olimpik ebatlara sahiptir. Havuzlarımızda yüzme eğitimi ve yüzme antrenmanları, eğlenceli su oyunları, eğitmenlerimizin eşliğinde yürütülür.

Öğrencilerimiz, dönüşümlü olarak Beden Eğitimi ders saatleri içerisinde havuzdan faydalanır. Ayrıca Sosyal Kulüpler içerisinde yüzme stilleri öğretilir.

Havuzumuz dünyada kullanılan en son teknoloji olan ozon arındırma teknolojisi ile dezenfekte olup, düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilir.

Sanat Mekanları

İSTEK Semiha Şakir Okullarında güzel sanatlar öğrencilerimizin estetik algılarının gelişmesi açısından önemli bir yer tutar.

Güzel sanatlar dersleri, okullarımızda özel olarak ayrılmış birimlerde, resim atölyelerinde gerçekleştirilmektedir. Okulumuzda iki adet resim atölyesi bulunmaktadır.

Müzik dersleri, orkestra odası ve donanımlı müzik dersliklerinde alanında uzman eğitmenler ile en ideal ortamda gerçekleşir. Okulumuzda öğrencilerimizin kayıt yapmalarına imkan sağlayacak donanımda kayıt stüdyosu bulunmaktadır.

Derslikler

İSTEK Okulları’nda dersler eğitim teknolojisinin son yeniliklerine göre donatılan sınıflarda işlenir. Tüm sınıflarda akıllı tahta ve barkovizyon mevcuttur. Sınıflar öğrencilerin rahatça ders işleyebilmesine olanak sağlayacak düzen ve materyallerin bulunduğu, geniş, ferah ve aydınlık mekanlar olarak hazırlanmıştır.  

Konferans Salonu

Her türlü sanatsal etkinliğin gerçekleştirildiği profesyonel teknik donanımlı konferans salonumuz 450 kişilik kapasiteye sahiptir.

Kütüphane

İSTEK Okulları’nda akademik programın ayrılmaz bir parçası olan Kütüphane ve Medya Merkezlerimiz, derslere kaynaklık teşkil etmesi kadar okul kültüründe mekan olarak da büyük bir öneme sahiptir. Okullarımız genelinde gelişen teknoloji ve artan kaynak sayıları göz önünde bulundurularak 2007 yılı itibari ile kütüphanelerimiz dijital teknolojilerin kullanıldığı, çalışma okuma odaları içeren daha büyük alanlara taşınmıştır. Okullarımız genelinde kütüphanelerimiz ilköğretim ve lisenin ayrı olduğu okullarda ayrı iki kütüphane ve kütüphaneci ile hizmet vermektedir. Tek bir binadan oluşan kampüslerimizde ise iç içe geçmiş iki kütüphaneden oluşmaktadır. İlköğretim ve lise kütüphaneleri olarak kütüphane dermeleri ikiye ayrılmıştır. Anaokullarının ise kendilerine ait ayrı bir kütüphaneleri mevcuttur.

İlköğretim kütüphanelerinde özellikle birinci kademe için öğrencilerin boylarına uygun mobilyalardan tasarlanmış kitaplıklar, masalar ve sandalyeler bulunmaktadır. Bütün İSTEK Okulları kütüphaneleri okulun merkezi bir noktasına herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir alana yerleştirilmiş ve aynı standart mobilya ve dekorasyonla döşenmiştir. Bilgisayarlar, projeksiyon, sergi alanları, panolar, afişler, fotokopi makinası, scanner, görsel materyaller kütüphanelerde bulunan en önemli teknik donanımlardır. Kütüphane Medya Merkezleri 100-200 m2 arasında değişen alanlarda yerleştirilmiştir.

Kütüphane Medya Merkezlerimiz hafta içi sabah 8.00- 17.00 arası açık bulunmaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerimiz derslerde okuma ve araştırma amaçlı, ders çalışma amaçlı, proje çalışmalarını yapmak amaçlı kütüphaneleri kullanmaktadırlar.

Eğitimin ihtiyaç duyduğu yenilenme süreci içinde kütüphane kavramının yerini alan medya merkezi kavramından dolayı kütüphanelerimizde dijitalleştirme ve dijital teknolojiler kullanılarak yenilenme her yıl üzerinde önemle durulan ve devam ettirilen bir süreçtir.