İSTEK Belde Okulları

Sınıflar

İSTEK Okulları’nda dersler eğitim teknolojisinin son yeniliklerine göre donatılan sınıflarda işlenmektedir. Tüm sınıflarda akıllı tahta ve barkovizyon mevcuttur. Sınıflar öğrencilerin rahatça ders işleyebilmesine olanak sağlayacak düzen ve materyallerin bulunduğu, geniş, ferah ve aydınlık mekanlar olarak hazırlanmıştır. 

Laboratuvar

Fen ve Teknoloji Laboratuvarları

Tüm kampüslerimizde öğrencilerimizin güvenli koşullarda deney ve gözlem yapmalarına imkan sağlayan Fen ve Teknoloji Laboratuvarı, Fizik, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarları bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz, Fen ve Teknoloji derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri; internet bağlantılı bilgisayar, sinevizyon, akıllı tahta ve projeksiyon cihazlarından oluşan donanımı ve deney setlerinin olduğu laboratuvarlarda deneyerek, inceleyerek pekiştirmektedir. Ayrıca deney malzemelerinin yanında konuların işlenmesinde görsel doküman olarak kullanılan posterler ve modeller bulunmaktadır.

Bilgisayar Laboratuvarları

Kampüslerimizde ilköğretim birinci kademe ve ikinci kademe öğrencileri için ayrı bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. İlköğretim 1.-4. sınıf öğrencilerine yönelik olan laboratuvar eğitsel oyunlar, ofis programları ve internet ağırlıklı olarak kullanılırken 5-6-7-8. sınıf öğrencilerinden oluşan ikinci kademe için kurulan laboratuvarlarımızda ofis programları ve internet ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır. Her öğrencimize bir adet bilgisayarın düştüğü laboratuvarlarımızda kesintisiz internet alt yapısı bulunmaktadır. Ayrıca öğretmenlerimiz laboratuvarlarımızda bulunan kontrol yazılımı ile öğrencilerimizin çalışmalarına uzaktan müdahale edebilmektedirler. Tüm kampüslerimizde kablosuz ağ bağlantısı mevcuttur.

Spor Tesisleri

Eğitimdeki hedefimiz öğrencilerin akademik gelişimlerine ortam hazırlamanın yanında fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Spor salonlarımız sağlıklı bireyler yetiştirme hedefimize ulaşmamıza imkan sağlar. 

Kampüslerimizde açık ve kapalı spor alanlarımız mevcuttur. Basketbol, voleybol, hentbol, badminton, yapıldığı kapalı spor salonlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Dans, bale ve jimnastik çalışmaları için kullanılan aynalı odalarımız bulunmaktadır. Olimpik müsabakaların da yapılabileceği spor salonumuzda öğrenci ve öğretmenlere ait soyunma odaları ve duşlar mevcuttur. Kapalı spor salonlarımızda seyirciler için yeterli kapasitede tribünümüz vardır.

Kampüslerimiz içinde bulunan modern spor kompleksinde yarı olimpik, 6 kulvarlı kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Kapalı Yüzme havuzlarımız, 25 m2lik yarı olimpik ebatlara sahiptir. Havuzlarımızda yüzme eğitimi ve yüzme antrenmanları, eğlenceli su oyunları, eğitmenlerimizin eşliğinde yürütülmektedir.

Öğrencilerimiz dönüşümlü olarak Beden Eğitimi ders saatleri içersinde havuzdan faydalanmaktadır. Ayrıca Sosyal Kulüp ve Bireysel Etkinlik Programı içersinde yüzme stilleri öğretilmektedir. Türkiye ve Dünya çapında milli takımlarda ülkemizi temsil edecek sporcular yetiştirilmektedir.

Havuzumuz dünyada kullanılan en son teknoloji olan ozon arındırma teknolojisi ile dezenfekte olup, düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmektedir.

Sanat Atölyeleri

Her bir öğrenci, öğretmenleriyle atölyelerinde uygun ve yeterli fiziki imkanlar içerisinde grup çalışmalarımız dışında neredeyse bireysel olarak öğretmenleriyle çalışmalar yapmaktadır. Odalarımız, müzik öğretmenler odası ve arşiv ile birlikte 13 oda, 2 görsel sanatlar odası, 1 dans salonu ve drama/tiyatro çalışmalarının yapıldığı 450 kişilik 1 konferans salonu ile dolu dolu sanat eğitimi yapılmaktadır. Ayrıca profesyonel müziğin basamağına geçiş olarak saydığımız ve içinde son teknoloji kayıt imkânlarının bulunduğu mix, mastering ve profesyonel düzeyde kayıt yapılabilinen prova ve kayıt stüdyomuz da bulunmaktadır. Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerimiz için tek sınıf kapasitesi gözetilerek düzenlenmiş bir cep sinemamız da mevcuttur.

Yemekhane ve Kantinler

Anaokulu, ilkokul-ortaokul ve lise öğrencilerimizin kullanımına sunulmuş olan üç yemekhane ve 2 kantinde hijyenik ve donanımlı yemek hizmeti verilmektedir.  Kampüslerimizde tüm öğrencilerimizi alabilecek kapasitede Hijyen koşullarına maksimum dikkat gösterilen yemekhanelerimizde gastronom küvetler kullanılır ve yemekler ısıyı 60 C'nin üzerinde muhafaza eden antibakteriyel termoboxlarla taşınır. Menülerimiz çocukların yaş özellikleri göz önünde bulundurularak sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere üç öğün şeklinde verilir.

Kütüphane ve Medya Merkezleri

İSTEK Okullarında akademik programın ayrılmaz bir parçası olan Kütüphane ve Medya Merkezlerimiz, derslere kaynaklık teşkil etmesi kadar okul kültüründe mekan olarak da büyük bir öneme sahiptir. Okullarımız genelinde gelişen teknoloji ve artan kaynak sayıları göz önünde bulundurularak 2007 yılı itibari ile kütüphanelerimiz dijital teknolojilerin kullanıldığı, çalışma okuma odaları içeren daha büyük alanlara taşınmıştır. Okullarımız genelinde kütüphanelerimiz ilköğretim ve lisenin ayrı olduğu okullarda ayrı iki kütüphane ve kütüphaneci ile hizmet vermektedir. İlköğretim kademelerimiz için orman temalı, geniş kullanım alanına sahip kütüphanemizde öğrencilerimizin zevkle okuyup, araştırarak öğrenirler. Lise öğrencilerimiz ise eşsiz boğaz manzaralı, zengin kaynakları olan kütüphanemizden faydalanma imkanına sahiptirler. Anaokullarının ise kendilerine ait ayrı bir kütüphaneleri mevcuttur.

Öğrenci ve öğretmenlerimiz derslerde okuma ve araştırma amaçlı, ders çalışma amaçlı, proje çalışmalarını yapmak amaçlı kütüphaneleri kullanmaktadırlar.

Eğitimin ihtiyaç duyduğu yenilenme süreci içinde kütüphane kavramının yerini alan medya merkezi kavramından dolayı kütüphanelerimizde dijitalleştirme ve dijital teknolojiler kullanılarak yenilenme her yıl üzerinde önemle durulan ve devam ettirilen bir süreçtir.

Açık Oyun Alanları

Açık spor alanlarında; öğrencilerimizin sağlıklı ortamlarda oynayabilmeleri ve boş vakitlerini spor yaparak değerlendirebilmeleri için yeterli sayıda basketbol, futbol, voleybol sahası mini futbol alanı, mini halı saha, profesyonel olarak hazırlanmış tırmanma duvarı için oyun alanları vardır.

Havanın güzel olduğu günlerde öğrencilerimizin güneş ve temiz havadan faydalanmasını sağlamak amacıyla dersler, açık spor alanlarında gerçekleştirilmektedir.

 

Bilim Merkezi


Astronomi Müzesi

İSTEK Belde Okulları Astronomi Müzesi, kendi öğrencileri ve civar okullardaki öğrenciler başta olmak üzere herkese unutamayacakları bir astronomi deneyimi sunabilmek amacıyla yapımına başlanmış, Türkiye'nin ilk astronomi müzesidir.

Zengin ve anlaşılır içeriği sayesinde, bir uzman eşliğinde gezmeseniz dahi oldukça etkili bir deneyim sunan müze 3 temel bölümden oluşuyor:
 

  • Göktaşları
  • Güneş Sistemi
  • Yıldızlar ve Büyük Ölçekte Evren

Gözlemevi

İSTEK Belde Okulları bünyesinde 2014 yılında kurulumuna başlanan İSTEK Belde Okulları Gözlemevi, güneş gözlemi ve gece gözlemlerinin her biri için ayrı hazırlanmış teleskoplarıyla, özgün bilimsel çalışmalar yapılabilecek yapıdadır.

Gece gözlemlerinde kullanılacak ana teleskop, 40cm açıklığında yansıtıcıya sahip, tam robotik bir teleskoptur. Sistem, gözlenmek istenen gökcismin hem CCD kamera hem de tayf çeker ile gözlemini yapabilmektedir.

Gözlemevinde, Güneş gözlemlerinde kullanılmak üzere farklı özelliklere sahip 150mm, 102mm ve 80mm açıklığında üç teleskop bulunmaktadır. Her bir teleskop, sahip oldukları farklı filtre sistemleri ile Güneş'in farklı katmanlarını gözleyebilmektedir. Alınan gözlem verileri dijital ortama aktarılarak Güneş'in gözlemsel takibi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sahip olduğu geniş donanım yelpazesi ve imkanları ile gözlemevimiz Türkiye'nin en iyi donanımlı gözlemevleri arasında yer almaktadır.

Planetaryum

9 metre çapındaki kubbesi, yüksek çözünürlüklü projektörü ve 50 koltuk kapasitesiyle planetaryum, sahip olduğu geniş içerik sayesinde İlkokul, Ortaokul ve Lise müfredatındaki derslere yardımcı olmakla beraber popüler konularda yapılabilecek gösterimler için de hazır durumda bulunuyor.

İSTEK Belde Okulları bünyesinde yer alan bu yapılar, sadece popüler bilime hizmet vermekle kalmayıp hepsi, öğrencilerimiz için birer laboratuvara dönüşmüştür. Müfredata uygun olarak Coğrafya, Tarih, İngilizce, Fen Bilgisi gibi dersler hem müzemizde hem de planetaryumumuzda işlenmektedir.

Gözlemevi, Astronomi Müzesi ve Planetaryum yapılarının, 2016 yılında İSTEK Belde Okullarının ev sahipliğinde düzenlenecek bir çalıştay/sempozyum ile hizmete açılmıştır. Astronomi Müzesi ve Planetaryum halka açık ve ücretsiz olarak hizmet vermektedir.