2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı

LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı

İSTEK Vakfı vizyon ve misyon ilkeleri doğrultusunda, ülke geleceğine  katkılarda bulunacak, üretken, yaratıcı, sorumluluk sahibi, almadan verebilen gençler yetiştirmeyi ilke edinen okulumuz İSTEK Özel Acıbadem Anadolu Lisesi,  Hazırlık C sınıfı öğrencisi Ezgi Karslıoğlu’nun önderliğinde 20 Ocak 2016 tarihinde LÖSEV Bilgilendirme Seminerine ev sahipliği yapmıştır.

LÖSEV İSTANBUL İRTİBAT BÜROSU Halkla İlişkiler Sorumlusu Sayın Neslihan Çelik’in sunmuş olduğu seminer ile okulumuzun sonrasında yapacağı sosyal sorumluluk projelerinde LÖSEV’in

  • Faaliyet alanı,
  • Lösemi hastalığı,
  • Hastaların ve hasta yakınlarının mevcut durumu
  • Yapılabilecek yardım projeleri

ve sosyal sorumluluk bilincinin bu vesile ile bir kez daha Müfredat Dışı Eğitim Aktiviteleri bağlamında, başta öğrencilerimizin ve tüm etkileşim içinde olduğumuz çevrelerin gündemine getirilmesi hedeflenmiştir.

Okulumuz 10 Prep Uluslararası Bakalorya Diplopma Programı ( International Baccalaureatte Diploma Programme ) öğrencileri;

Qamar HAKEEM LUQMAN         

Balhan ATEŞOĞLU

Selin KARADEMİR

Irmak ÖZKAYA’nın tasarladıkları özgün kartpostallara tek tek, okulumuz yönetici, öğretmen, öğrenci ve çalışanları tarafından geçmiş olsun dilekleri  yazılmış; 200 adet kart ,hasta çocuklarımıza umut vermek için yetkililere teslim edilmiştir.  

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı

Engelsiz Hayat İçin Mavi Kapak

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkan İSTEK Acıbadem Anadolu Lisesi öğrencileri, topladıkları mavi kapaklarla bir engelli vatandaşımızı tekerlekli sandalye ile buluşturdu. Engelsiz bir hayat için başlatılan kampanya çerçevesinde İSTEK’li öğrenciler gün boyu süren etkinlikler düzenlediler. Ayrıca farkındalık yaratmak hedefiyle organize edilen sosyal sorumluluk çalışmalarına sanatı da dahil ederek iz bırakan bir drama gösterisi de sergilediler. Öğrenciler, sosyal sorumluluğun toplumu bilinçlendirme çalışması olduğunu vurgulamak amacıyla projeleriyle bir televizyon programına katılarak da ulusal basında yer buldular.

Benim Doğduğum Yerler
Türkçe- Edebiyat Bölümü tarafından hayata geçirilen “Benim Doğduğum Yerler” proje çalışmamızın amacı,  öğrencilerimizin 11. sınıf Dil ve Anlatım dersindeki düz yazı türleriyle ilgili kazanımlarını pekiştirmekti. Şanlıurfa sınırlarında bulunan, günümüzden 12.000 yıl öncesine dayandığı bilinen ve dünyanın ilk ibadethanesi olduğu düşünülen Göbeklitepe’deki insanlık mirasını tanımak ve tanıtmak, bu kapsamda gençlerde kültür miraslarını tanıma ve koruma bilinci geliştirmek amaçlarıyla gerçekleştirilen bu projede, 11. sınıf öğrencilerimiz Bahar Taluy, Can Altunkaynak, Deniz Dernek ve Barancan Yerlitaş proje rehber öğretmeni Türkçe-Edebiyat Bölüm Başkanı Sayın Meral Durubaş Özkömürcü’nün rehberliğinde çalıştılar.
Proje adımlarımızdan biri olan Kardeş Okulumuz Tenekeci Mahmut Güzelgöz Ortaokuluyla yürüttüğümüz paylaşım kapsamında gezi yazısının edebiyatımızdaki en başarılı örneklerinden olan Gülten Dayıoğlu’nun Mısır’a Yolculuk adlı eserini değerli yazarımızın imzasıyla Şanlıurfa’daki çocuklarımıza ulaştırdık. Onların okumaları üzerine gerçekleştirdiğimiz ders, hepimiz için öğreticiydi.
“Kardeş Okulumuza Kütüphane Kuruyoruz” kampanyası, İstek Acıbadem öğretmen, öğrenci ve velilerinin Şanlıurfa’ya uzanan kardeşlik eli oldu. Bu kapsamda bizlere destek olan Alfa Yayın grubu, Altın Kitaplar ve Yapı Kredi Yayınlarına teşekkür ediyoruz
Proje sonuç ürünlerinin kamuoyuyla paylaşılması kapsamında, 6 Mayıs tarihinde Feneryolu Gönüllüevi mensuplarının davetlisi olan proje grubumuz; Dünya Mirası Gezginleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bilge Akcan’ın sunumunun ardından Kültür Mirası aday listesinde olan Göbeklitepe’yle ilgili birikimlerini paylaştılar. Kadıköy Belediyesi brifing salonunda gerçekleşen etkinlikte proje grubumuzun sunumu ve hazırladıkları belgesel izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı

Tema Vakfına Fidan Bağışı

Sosyal Dersler Bölümü ve Fen Bilimleri Bölümü  ile 11.sınıf öğrencilerimizden Ece Ayan, Demet Karakaş, Sarper Bayhan, Sude Çiftçi ve Nazlı Moralı’nın organizasyonunda 05.Mart.2014 tarihihinde ‘’DOĞAYA VEFA’’ amacıyla bir kermes düzenlendi. Kermeste  ülkemizin yöresel yemekleri tanıtıldı. Okulumuz öğrencilerinin kendi emekleri ile hazırladıkları yemeklerin ve ahşap boyama işlerinin satışından elde edilen gelir ile TEMA VAKFI’na “fidan bağışı” yapıldı.Öğrencilerimiz TEMA VAKFI’nın  Balıkesir  Kepsut  ağaçlandırma alanına 120 fidan bağışlayarak doğaya olan saygı ve bağlılıklarını sundular.


2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı

Kitap Kampanyası

Türkçe-Edebiyat Bölümü’nün Mardin Derik Kız Teknik Meslek Lisesi Kütüphanesi için düzenlediği kitap kampanyasında öğrenci ve öğretmenlerin duyarlı yaklaşımlarıyla 12 koli kitap toplandı. 28 Mart-1 Nisan 2011 tarihlerinde yapılacak 19. Acıbadem Kitap Fuarı’nın ardından yeni kitaplar ve konuk yazarlardan imzalı kitaplar da eklenerek kütüphaneye teslim edilecek.

Kadıköy Belediyesi ile Kurbağalı Dereyi Temizliyoruz
Kadıköy Belediyesi işbirliği ile başlattığımız Kurbağalı Dere’yi Temizleme Projesinde, sudaki kirliliği temizlemek için Lemna Minor su bitkisini kullandık.

Kapaklar Dönüşüyor Engelliye Ulaşıyor
Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Kapak Kapak Umut Projesi’ne tüm İSTEK Acıbadem Okulları öğrencileri ve çalışanları ile destek verdik. Toplanan 259 kilo plastik kapak ile bir tekerlekli sandalye alınmasını sağladık.

Gönüllü Turist Rehberliği Projesi
Her yıl nisan-mayıs aylarında Sultanahmet Meydanı’nda Gönüllü Turist Rehberliği Projesini gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz öğretmenleri eşliğinde Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii gibi tarihi yerleri gezerek araştırmalar yapıyor ve bu eserlerle ilgili broşür, tanıtım kitapçıkları hazırlıyorlar. Daha sonra Sultanahmet Meydanı’nda bu broşürleri turistlere dağıtan öğrencilerimiz aynı zamanda öğrendikleri dili pratik etmiş oluyorlar.

Sesli Kitap Projesi
Öğrencilerimiz görme engelli vatandaşlar için kitap okuyarak seslerini cd’lere kaydediyorlar. Bu sesli kitaplar Altınokta Körler Derneği aracılığı ile görme engelli kişilere ulaştırılıyor.

İngilizce-Türkçe Şiir Kitabı
Öğrencilerimizin İngilizce-Türkçe olarak yazdıkları şiirlerle oluşturulan şiir kitabı öğrencilerimiz tarafından satılacak ve elde edilen gelir maddi yetersizlikler nedeniyle tedavi göremeyen çocukların tedavisinde kullanılacak. 400 öğrencinin çalışmalarından oluşan kitap, Mart 2011’de basılmış olacak.

İngilizce Öğretiyoruz
Lise öğrencilerimiz, her cumartesi Üsküdar Hasan Tan Çocuk Evi’nde kalan 4. ve 5. sınıf öğrencilerine İngilizce dersi veriyorlar.

Ladybug! Bring me luck!-Uğurböceği! Bana şans getir
Türkiye’deki çocuk işçilerin hakları ve okula dönmelerini sağlamak için çalışmaları yürütülen “Ladybug! Bring me luck!-Uğurböceği-Bana şans getir” projesi ile öğrencilerimiz araştırmalar, çözüm önerileri, reklam filmleri ve posterleriyle CLAR Çocuk Hakları Yarışması’na hazırlanıyorlar.

Çocuk Esirgeme Kurumu Yardımı
Hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimiz Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu’na çocuk bezi, oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri ve giyecek toplayarak götürdüler.