Laboratuvarlar

Fen ve Teknoloji Laboratuvarları
Tüm kampüslerimizde öğrencilerimizin güvenli koşullarda deney ve gözlem yapmalarına imkan sağlayan Fen ve Teknoloji Laboratuvarı, Fizik, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarları bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz, Fen ve Teknoloji derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri; internet bağlantılı bilgisayar, sinevizyon, akıllı tahta ve projeksiyon cihazlarından oluşan donanımı ve deney setlerinin olduğu laboratuvarlarda deneyerek, inceleyerek pekiştirmektedir. Ayrıca deney malzemelerinin yanında konuların işlenmesinde görsel doküman olarak kullanılan posterler ve modeller bulunmaktadır.

Bilgisayar Laboratuvarları

Kampüslerimizde ilköğretim birinci kademe ve ikinci kademe öğrencileri için ayrı bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. İlköğretim 1.-5. sınıf öğrencilerine yönelik olan laboratuvar eğitsel oyunlar, ofis programları ve internet ağırlıklı olarak kullanılırken 6-7-8. sınıf öğrencilerinden oluşan ikinci kademe için kurulan laboratuvarlarımızda ofis programları ve internet ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır. Her öğrencimize bir adet bilgisayarın düştüğü laboratuvarlarımızda kesintisiz internet alt yapısı bulunmaktadır. Ayrıca öğretmenlerimiz laboratuvarlarımızda bulunan kontrol yazılımı ile öğrencilerimizin çalışmalarına uzaktan müdahale edebilmektedirler. Tüm kampüslerimizde kablosuz ağ bağlantısı mevcuttur.

Spor Tesisleri

Beden Eğitimi Bölümü yaptığı çalışmalarla fiziksel aktivitenin ve oyunun öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve fiziksel açılardan gelişmelerini sağlamasını hedefler.

Temel Hedeflerimiz:

• Atatürk’ün izinde, sağlıklı, üretken ve güçlü bir yapıya sahip, geleceğin büyüklerini ve liderlerini yetiştirmek için bireylerin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan gelişimlerine destek sağlamak,

• Etkinlik ve turnuvalar düzenleyerek, olimpizm ruhunu içinde hisseden Fair-Play davranışları çizgisinde, sporu hayat felsefesi olarak benimseyen ve yaşam boyu spor yapan insanlar yetiştirmek,

• Aşırı rekabet ve yarışma hırslarını ahlak ilkeleri doğrultusunda dengeleyerek rakibine değer veren sporcular yetiştirmek,

• Çevre bilinci olan, çevreye sahip çıkan ve çevresi ile barışık bireyler yetiştirmek,

• Çevresine güven veren ve sorunlara çözüm üreten, spor ahlakı gelişmiş, çağımızın eğitim anlayışına uygun, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda “BEN” değil “BİZ” diyebilen, kendi bilgi ve becerilerini paylaşabilen bireyler yetiştirmektir.

Hareket, öğrencilerimizin bedensel gelişimleri için çok önemlidir. Çocukluk döneminde fiziksel aktivitelere katılımın olumlu etkileri büyüktür. Büyüme ve gelişmenin daha iyi olması, aktif yaşam biçimi kazandırılması, ileride oluşabilecek hastalık risklerini azaltmada aşırı kilo alımının önlenmesin de olumlu etkiler göstermektedir. Bu kapsamda düzenli bir spor dalıyla uğraşmak kadar, fiziksel aktivite içeren bazı etkinlikler de çocukların bedensel gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

İşbirliği içinde çalışma, yardımlaşma, sorumluluk alma,  liderlik yapabilme, dostça oynama, mücadele etme, kazananı kutlama, kaybetmeyi kabullenebilme, okul malzemelerini iyi kullanma ve koruyabilme, demokratik hayatın gerektiği tavır ve alışkanlıklar edinebilme, kazandırılması hedeflenen davranışlardandır.

Beden Eğitimi derslerinde konular; komut, alıştırma, işbirliği, kendini denetleme(öz disiplin), problem çözme, öz bakım gelişimi, tekli ve eşli çalışma, takım çalışmaları ve tümevarım yöntemleri ile işlenir. Beden Eğitimi dersleri dışında, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda seçebileceği branşlarda antrenmanlar yapılır. Özel yeteneği olan öğrenciler Beden Eğitimi öğretmenleri tarafından okul takımlarına seçilir. Bunun dışında öğrenciler farklı sporlarla da tanıştırılır.

Kampüslerimizde açık ve kapalı spor alanlarımız mevcuttur. Basketbol, voleybol, badminton, tenis sporlarının yapıldığı kapalı spor salonlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Dans, bale ve jimnastik çalışmaları için kullanılan aynalı odalarımız bulunmaktadır. 

Resmi müsabakaların da yapılabileceği spor salonlarımızda öğrencilere ait soyunma odaları mevcuttur. Kapalı spor salonlarımızda seyirciler için yeterli kapasitede tribünümüz vardır. 

Kampüslerimiz içinde bulunan modern spor kompleksinde yarı olimpik, 6 kulvarlı kapalı yüzme havuzu bulunur. Kapalı yüzme havuzlarımız, 25 m2’lik yarı olimpik ebatlara sahiptir. Havuzlarımızda yüzme eğitimi ve yüzme antrenmanları, eğlenceli su oyunları, eğitmenlerimizin eşliğinde yürütülür.

Öğrencilerimiz, dönüşümlü olarak Beden Eğitimi ders saatleri içerisinde havuzdan faydalanır. Ayrıca Sosyal Kulüpler içerisinde yüzme stilleri öğretilir.

Havuzumuz dünyada kullanılan en son teknoloji olan ozon arındırma teknolojisi ile dezenfekte olup, düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilir.

Sanat Mekanları

İSTEK Semiha Şakir Okullarında güzel sanatlar öğrencilerimizin estetik algılarının gelişmesi açısından önemli bir yer tutar.

Güzel sanatlar dersleri, okullarımızda özel olarak ayrılmış birimlerde, resim atölyelerinde, orkestra odası ve donanımlı müzik dersliklerinde alanında uzman eğitmenler ile en ideal ortamda gerçekleşir.

Derslikler

İSTEK Okulları’nda dersler eğitim teknolojisinin son yeniliklerine göre donatılan sınıflarda işlenir. Tüm sınıflarda akıllı tahta ve barkovizyon mevcuttur. Sınıflar öğrencilerin rahatça ders işleyebilmesine olanak sağlayacak düzen ve materyallerin bulunduğu, geniş, ferah ve aydınlık mekanlar olarak hazırlanmıştır.  

Konferans Salonu

Her türlü sanatsal etkinliğin gerçekleştirildiği profesyonel teknik donanımlı konferans salonumuz 450 kişilik kapasiteye sahiptir.

Kütüphane

İSTEK Okulları’nda akademik programın ayrılmaz bir parçası olan Kütüphane ve Medya Merkezlerimiz, derslere kaynaklık teşkil etmesi kadar okul kültüründe mekan olarak da büyük bir öneme sahiptir. Okullarımız genelinde gelişen teknoloji ve artan kaynak sayıları göz önünde bulundurularak 2007 yılı itibari ile kütüphanelerimiz dijital teknolojilerin kullanıldığı, çalışma okuma odaları içeren daha büyük alanlara taşınmıştır. Okullarımız genelinde kütüphanelerimiz ilköğretim ve lisenin ayrı olduğu okullarda ayrı iki kütüphane ve kütüphaneci ile hizmet vermektedir. Tek bir binadan oluşan kampüslerimizde ise iç içe geçmiş iki kütüphaneden oluşmaktadır. İlköğretim ve lise kütüphaneleri olarak kütüphane dermeleri ikiye ayrılmıştır. Anaokullarının ise kendilerine ait ayrı bir kütüphaneleri mevcuttur.

İlköğretim kütüphanelerinde özellikle birinci kademe için öğrencilerin boylarına uygun mobilyalardan tasarlanmış kitaplıklar, masalar ve sandalyeler bulunmaktadır. Bütün İSTEK Okulları kütüphaneleri okulun merkezi bir noktasına herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir alana yerleştirilmiş ve aynı standart mobilya ve dekorasyonla döşenmiştir. Bilgisayarlar, projeksiyon, sergi alanları, panolar, afişler, fotokopi makinası, scanner, görsel materyaller kütüphanelerde bulunan en önemli teknik donanımlardır. Kütüphane Medya Merkezleri 100-200 m2 arasında değişen alanlarda yerleştirilmiştir.

Kütüphane Medya Merkezlerimiz hafta içi sabah 8.00- 17.00 arası açık bulunmaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerimiz derslerde okuma ve araştırma amaçlı, ders çalışma amaçlı, proje çalışmalarını yapmak amaçlı kütüphaneleri kullanmaktadırlar.

Eğitimin ihtiyaç duyduğu yenilenme süreci içinde kütüphane kavramının yerini alan medya merkezi kavramından dolayı kütüphanelerimizde dijitalleştirme ve dijital teknolojiler kullanılarak yenilenme her yıl üzerinde önemle durulan ve devam ettirilen bir süreçtir.