MINDFULNESS NEDİR?

Mindfulness zihinsel bir beceridir. Dikkatimizi, iç ve dış dünyamızda olan olayları yargılamadan, bilinçli bir şekilde içinde bulunduğumuz ana odaklamaktır. Zihnimizi ana odaklamak, derin bir farkındalık halinde olmak ve bu durumu kendi yönetimimize almak içinse, düzenli olarak bazı egzersizler yapmak gerekir.

EĞİTİMDE MINDFULNESS

Son yıllarda tüm dünyada okullar mindfulness akımını benimseyerek tüm okul toplumunu bu doğrultuda geliştirecek eğitim etkinlikleri ve uygulamaları oluşturuyorlar. Öncelikle öğretmenler, daha sonra da öğrenciler bu uygulamaları deneyimliyor ve mindfulness becerileri kazanıyor.

Öğretmenlerin bu eğitimi alması önem verdiğimiz konulardan biri. Çünkü bu beceriyi içselleştirmiş, deneyimlemiş ve yaşam tarzı haline dönüştürmüş olan öğretmen, öğrenciyi de pozitif yönde etkiliyor ve geliştiriyor.

Bu yaşam tarzının oluşması, öğrencilerin zihinsel olarak “iyi” olmalarını sağlarken, akademik başarılarının gelişmesini; odaklanmalarının artmasını; sosyal olarak olumlu beceriler kazanmalarını sağlıyor.

MINDFULNESS’IN YARARLARI

Öğrencilerin daha etkili odaklanmasını ve konsantrasyonlarının daha uzun sürmesini; zor duygularla, stres ve anlaşmazlıklarla baş edebilmelerini sağlar, duyguları ve bedenleri ile olumlu ilişkiler kurabilmelerine yardımcı olur.

Öğretmenlerin öğrencilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmelerini sağlar. Duygu ve düşüncelerinin farkında olmalarını; dikkatlerini toplama ve konsantrasyonlarını artırma konusunda daha etkili olmalarını, olumsuz duyguların üstesinden gelmelerini; kriz anlarını ve zor durumlarda kaldıkları anları daha etkili yönetebilmelerini sağlar