İSTEK Belde Okulları 5 yıldır “İSTEK’liysen Uzat Elini” sloganıyla kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalarda gönüllü olarak çalışan öğrenciler, insan ya da hayvan ayırt etmeden ihtiyacı olan tüm canlılara yardım eli uzatmayı hedefliyor. 

İSTEK Belde Okulları, bu kampanyalardan ikisini Kasım ayında gerçekleştirdi. Öğrenciler, düzenledikleri kermeste kendi yaptıkları yiyecekleri satarak kampanya için gelir elde etti.

Gelirin 5.200 TL’lik kısmı lösemili çocukların tedavisi için kullanılacak. 2.000 TL ise hayvan barınağındaki sahipsiz hayvanlara bağışlanacak.

Kampanyaya destek veren öğrencilerimizden Ece ALTUN kampanya ile ilgili düşüncelerini “Yıllardır birilerine faydalı olabilmek adına güzel işler ortaya çıkarıyoruz. İyilikle motive olan harika bir grubumuz var.  Bu amaç uğruna bizlere destek olan okul yönetimimize, değerli öğretmenlerimize ve öğrenci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” sözleriyle ifade etti.

2016-2017 öğretim yılında gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerimizden bazıları:

İSTEK’li öğrencilerden TEGV için kampanya “Kitabım Senin Olsun”

İSTEK Okullarının tüm kampüslerinde her yaş seviyesinde öğrencinin katıldığı bir kitap projesi düzenlendi. Öğrenciler okudukları kitapların fotoğraflarını çektiler ve sosyal medyada paylaştılar.

Kitap okumaya teşvik edilen öğrenciler projenin ikinci aşamasında okudukları kitapları kampüslerde kurulan toplama noktalarına bıraktılar. Kitabın içine bir de not yazan öğrenciler toplanan kitapları Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı - TEGV’e gönderdiler.

TEGV’de öğrenim gören öğrenciler, arkadaşlarının gönderdiği kitapları mutlulukla teslim aldı.

İSTEK’liler TOFD için koştu

İSTEK Semiha Şakir Okulları öğretmen ve velileri, Adım Adım işbirliğiyle oluşturdukları koşu takımıyla Antalya Maratonunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği-TOFD yararına bir yardımseverlik koşusu gerçekleştirdiler.

Bu koşu sayesinde toplanmasına aracılık ettikleri bağışlarla 10 adet akülü tekerlekli sandalye alındı.

İSTEK Semiha Şakir İlkokulu 4. sınıf öğrencileri ve İSTEK Semiha Şakir Lisesi Adım Adım Kulübü öğrencileri, 7 Nisan 2017 tarihinde TOFD genel merkezinde düzenlenen törende sandalyeleri sahiplerine teslim etti.

El Ele Güzelleşir Dünya

İSTEK Atanur Oğuz Okulları yeni yıl öncesi anlamlı bir projeye imza attı. “El Ele Güzelleşir Dünya” sloganlı projede Atanur Oğuz’lu öğrenci, öğretmen ve veliler Samsun Havza’da bulunan Çiftlik Naciye Öngel İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine yardımda bulundu.

Okuldaki her bir öğrenciye mont ve bot alan Atanur Oğuz’lu öğrenciler, paketledikleri hediyeleri Samsun Havza’ya kendileri götürdü.

İSTEK’li öğrencilerden hayvan dostlarına destek “Bir el, bir can”

İSTEK Kemal Atatürk Okulları Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri “Bir el, bir can” adlı bir proje başlattı.

Proje için yoğun bir çalışma temposuna giren öğrenciler, okuldaki tüm arkadaşlarını da projeye dahil ederek yardıma muhtaç hayvanlar için malzeme topladı.

15 Kasım 2016 tarihinde topladıkları gıda ve barınma malzemelerini Yedikule Hayvan Barınağına teslim eden öğrenciler, sevimli dostlarına yardım eli uzatmanın mutluluğunu yaşadı.

Dost kervanı yola çıktı

İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları “Dost Kervanı Şehirden Köye Yolculuk” adlı bir Sosyal Sorumluluk Projesi başlattı. Proje kapsamında Erzurum Aşkale Kavurmaçukuru Köyü Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu kardeş okul seçilerek ihtiyaçları olan malzemeler temin edildi.

İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları öğrencileri, kardeş okuldaki öğrenciler için bot, kaban, kıyafet, kırtasiye malzemesi, okul çantası, okuma gibi malzemeleri aldılar ve paketlediler.

Paketler, öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerden oluşan bir grup tarafından kardeş okula götürüldü ve teslim edildi.

Anaokulu ziyareti sırasında gerçekleştirilen canlı bağlantı ile İSTEK’li öğrenciler kardeşleriyle tanışma fırsatı elde etti.   

Koruncuk Vakfı için kermes düzenlediler

İSTEK Kemal Atatürk Okulları velilere bir anket düzenleyerek sosyal sorumluluk projesi belirledi. Anket sonucunda geliri Koruncuk Vakfı’na bağışlanmak üzere bir kermes düzenlemeye karar verildi. Kermese tüm öğrenciler büyük bir özveri ile katıldı.

Öğrenciler kullanmadıkları oyuncakları ve okudukları kitapları okula getirerek sınıflarında sergiledi. Öğrenci Meclisi üyeleri tüm sınıfları gezerek oyuncak ve kitapları fiyatlandırdılar. Fiyatlandırılan ürünler de okul içinde satışa sunuldu.

Kermes sonrasında yapılan görüşmede öğrenciler; toplanan paranın ihtiyacı olan çocuklara ulaşacağından mutlu olduklarını ve çocukların yaşamlarının bu sayede güzelleşeceğini söylediler.

İSTEK’liysen uzat elini

İSTEK Belde Okulları dört yıldır lösemili çocuk hastalar için destek kampanyası düzenliyor. Okuldaki tüm öğrencileri aktif olarak bu kampanyaya dahil eden Belde Okulları, hem lösemi hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor hem de öğrencilerin topluma duyarlılıkla hizmet etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bu yıl 12-16 Kasım 2016 tarihleri arasında okulda düzenlenen yardım kermesinde elde edilen gelirle, Şişli Etfal Hastanesi Onkoloji Kliniğinin ihtiyacı olan malzemeler alındı. Tüm öğrencilerin etkin olarak katıldığı kermesin sonunda kliniğe 2 adet 55 ekran televizyon, 1’er adet DVD player, elektronik terazi, bebek boy ölçme tablası ve çay makinesi ile 22 çocuk çizgi filmi ve 191 oyuncak hediye edildi.

5 öğrenci ve 2 öğretmen hediyeleri kliniğe giderek teslim etti ve ziyaretleriyle lösemili çocuk hastalara moral verdi.

Kampanyanın son basamağı olarak, öğrencilerimizin Lösemi hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesi ve farkındalığın arttırılması adına Şişli Etfal Hastanesi Onkoloji Kliniğinde görev yapmakta olan Uzm. Dr. Dildar Bahar GENÇ tarafından öğrencilere seminer verildi.

Hayat Bir Hediyedir

İSTEK Kemal Atatürk Anadolu Lisesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü öğrencilerimiz ‘Hayat Bir Hediyedir’ sloganıyla başlattıkları kampanyaya dikkat çekebilmek ve farkındalık yaratabilmek için önce LÖSEV hakkında bilgilendirici bir sunum organize ettiler. Sonrasında anaokulu, ortaokul ve lise kademelerinin desteği ile toplanan oyuncak, kuru gıda ve temizlik malzemeleri kulüp üyeleri tarafından LÖSEV Levent Şubesi’ne teslim ettiler.

Yardımlar Mardin’e

İSTEK Kemal Atatürk Ortaokulu Yabancı Diller Bölümü ve Okul Aile Birliği Mardin Dargeçit Kılavuz Ortaokulu için bir yardım kampanyası başlattı.

Kılavuz Ortaokulu öğrencilerinin kırtasiye ve okul malzemeleri ihtiyacı olduğunu öğrenen İSTEK’li öğrenciler, malzemeleri toplayarak okula gönderdiler.

Kampanyanın her aşamasında aktif rol alan İSTEK’li öğrenciler, malzemeleri temin etti, koliledi ve okula teslim edilmesini sağladı. Öğrenciler, yardımların yerine ulaşmasıyla kardeş okul öğrencilerinin sevincini paylaştı.

Şenlikten elde eldilen gelirle Kanserli Çocuklar Vakfı’na destek oldular

İSTEK Semiha Şakir Okulları, Adım Adım Kulübü bu yıl bahar şenliğinde kanserli çocuklar için çalıştı.

Her yıl okul bahçesinde düzenlenen bahar şenliğinde, bu yıl, Adım Adım Kulübü öğrencileri stant açtılar ve ikinci el eşya satışı gerçekleştirdiler. Öğrenciler velilere bir yazı göndererek evde kullanmadıkları kırtasiye eşyaları, oyuncaklar, kıyafet ve takıları topladılar ve şenlik boyunca ikinci el pazarı satışlarından 2.000 TL gelir elde ettiler. Gelir kanserli çocuklar yararına KAUÇUV’a bağışlandı.

Şenlik süresince KAUÇUV yetkilileri de öğrenciler ile birlikteydi. Kendilerini velilere ve öğrencilere tanıttılar.