Bilgisayar Bilimi Eğitimi haftasında 180’den fazla ülkeden, milyonlarca öğrenciyle birlikte okulumuzda “Kod Saati” etkinliği yapıldı. Kod saatinde öğrencilerimiz code.org sitesinde Bilgisayar Bilimi Haftası için geliştirilen Minecraft Hour of Code ile hem eğlendiler hem kodladılar. Aynı zamanda Okul Öncesi ve çeşitli seviyelerdeki öğrenciler ile birlikte Code Spark’ın Kod saati için geliştirdiği The Foos’u kodlayarak tamamladılar. Kodlama ile problem çözme, olaylar arasında ilişki kurabilme, yaratıcı düşünebilme gibi çeşitli becerileri kazandılar.

Kodlama etkinliğini tamamlayan öğrencilerimiz, Ortaokul Maker Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan çeşitli Arduino, LEGO We Do 2.0, MBot, Makey Makey projelerinin çalışma prensiplerini ve nasıl kodlama yapıldığını dinleyerek robotik teknolojiler konusunda bilgi sahibi oldular. Aynı zamanda kodlanabilir Sphero ve Ollie ile tanıştılar ve Sanal gözlük ile kısa süreli bir Roller Coaster macerasına katılarak “Arttırılmış Gerçeklik” kavramı hakkında deneyim kazandılar.

Kod Saati etkinliği ile sınırlı kalmayacak olan kodlama ve robotik eğitimi Bilişim Teknolojileri Dersi kapsamında verilmeye devam edecektir.