Türkiye Zeka Oyunları Ödülleri Sahiplerini Buldu

İSTEK Okullarının bu yıl ikincisini düzenlediği, Türkiye’nin 18 yaş altı ilk zeka oyunları yarışması olan “Türkiye Zeka Oyunları”, 10-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

Türkiye’deki tüm lise öğrencilerine yönelik gerçekleşen yarışmanın on-line eleme etabına 2000 öğrenci katıldı. Eleme etabı sonucunda 37 ilden 200 öğrenci final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Finaller 10-11-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Yarışmanın sonucunda yarışmanın genel kategori dereceleri İstanbul’dan katılan öğrencilerin oldu. Efe Alan birincilik, Bahar Açılan ikincilik, Sude Temiz üçüncülük elde etti. 

Yarışmaya eleme usulüyle Türkiye’nin 81 ilinden öğrenciler katıldı. İki kademeden oluşan yarışmanın Eleme etabı internet üzerinden gerçekleşti. Eleme etabının sonrasında 37 ilden 200 öğrenci, 10-13 Mayıs tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen final yarışmasına katılmaya hak kazandı. 

Final yarışması 5 kategoriden oluştu Kategoriler Kelime Oyunları, Karalama Oyunları, Matematik Oyunları, Mekanik Oyunlar ve Görsel Oyunlar. Yarışmada dereceye giren öğrenciler büyük ödüller kazandı. Her kategorinin birincisi 2500 TL, ikincisi 1500 TL, üçüncüsü 1000 TL alırken; olimpiyatın birincisi 7000 TL, ikincisi 5000 TL, üçüncüsü ise 3000 TL’nin sahibi oldu.

Finale katılan öğrenciler ve danışman öğretmenler, Yeditepe Üniversitesi’nde renkli etkinliklere, konserlere ve tekne ile Boğaz turuna da katıldı. 

Türkiye Zeka Oyunları dereceleri şöyle:

BİRİNCİ Efe Alan

İKİNCİ Bahar Açılan

ÜÇÜNCÜ Sude Temiz

Kategori dereceleri:

Kelime Oyunları Kategorisinde birinci Sude Temiz; ikinci Efe Alan; içinci Yunus Emre Büyükkale

Matematik Oyunları Kategorisinde birinci Efe Alan; ikinci Tatul Oflaz; üçüncü ise Ahmet Tarık Pıçak

Mekanik Oyunlar Kategorisinde birinci Duru Uyar; ikinci Cem Çalışkan; üçüncü Serdar Sungun

Görsel Oyunlar Kategorisinde birinci Bahar Açılan; ikinci Arman Özcan; üçüncü Pelin Tarhan

Karalama Oyunları Kategorisinde birinci Bahar Açılan; ikinci Sude Temiz; üçüncü Efe Alan