Stresi yönetmeyi ve dikkatlerini geliştirmeyi Mindfulness ile öğreniyorlar

İSTEK Okullarında bu yıl uygulanmaya başlayan Mindfulness Programı, öğretmen eğitimlerinin ardından öğrencilerle buluştu.

Programın ilk semineri ortaokul öğrencileri için 1-2 Ekim 2018 tarihlerinde, İSTEK Okullarının tüm kampüslerinde gerçekleşti.

“Hayatımızın 10 Modu” başlığıyla verilen seminerler, Mindfulness Akademi Türkiye’nin eğitmenleri tarafından eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Bilinçli farkındalık anlamına gelen mindfulness seminerinde öğrencilere, bulundukları ana odaklanmakla ilgili olarak bilgiler verildi. Öğrenciler, teorik bilgilerin ardından, nefes ve vücut tarama egzersizleri ile “mindful” olma kavramını uygulamalı olarak deneyimledi.

Öğrencilerin ruh hallerini analiz edebilmeleri için yaşam içinde karşılaştıkları ortak haller eğlenceli şekilde karakterize edildi. Ruh halini bu karakterize hallerden biriyle ilişkilendirdiklerinde, bunun farkında olup nasıl olumlu hale geçebileceklerine dair alıştırmalar yapan öğrenciler “bilinçli farkındalık” yolunda ilk adımı atmış oldu.

Egzersizler yoluyla beyni yeniden yapılandıran mindfulness sayesinde öğrencilerde dikkati geliştirerek odaklanabilme ve duyguları yönetebilme becerilerinin gelişmesi hedefleniyor.