Sağlıklı Beslenme

İSTEK Okulları’nda “sağlıklı beslenme hareketi”

Okulda başarıyı arttırmanın sırrı doğru beslenmeden geçiyor. İSTEK Okulları, öğrencilerine doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmak için yemek hizmetlerinde köklü değişiklikler yaptı ve 4 yıldır uygulamaya devam ediyor.

Araştırmalar; okul çağında edinilen doğru beslenme alışkanlıklarının çocukların zihinsel performansını artırdığını gösteriyor.

İSTEK Okulları, okulda doğru beslenme alışkanlıkları kazandırarak tüm öğrencilerin doğru ve sağlıklı beslenmesi hedefiyle yemekhanelerini yeniledi ve okulda sağlıklı beslenme hareketi başlattı.

Doğru beslenme başarıyı olumlu yönde etkiler.

Doğru beslenmenin başarıyı olumlu yönde etkilediği, araştırmalarla da kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarımızın, bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için doğru beslenmeleri gerekiyor. Bu konuda Üniversitelerin ilgili bölümleri ile aktif şekilde işbirliği çalışmaları yapılmaktadır. Menülerimiz, uzman kişiler ve kurumlar tarafından besin grupları dengesi gözetilerek yapılır.

Okul yemeğinde doğru hammadde kullanımı birinci önceliktir.

Çocuklarımızın yemeklerinde kullanılan temel maddelerin en üst kalitede olması gerekir. Kırmızı et, süt ürünleri, salça, yağ, baharat gibi ürün gruplarının yüksek kalitede ve doğal olması şarttır.

Yerel ve butik üreticilerden alınan ürünler ile doğala bir adım daha yakınız.

Tedarik zinciri yerel ve butik üreticiyi ve Köy Kooperatiflerini desteklemek üzerine kurulmuştur. Yerel ve butik üreticilerden tedarik edilen doğru hammadde ile yapılan yemekler, otelcilik sektöründe uzman, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanıyor. Yerel ve butik üreticilerden oluşan tedarik zincirimizle çocuklarımızın doğal ürünlerle buluşmasını sağlıyoruz. Ürünleri Amasya, Çanakkale, İznik, Bursa, Malatya, Ordu gibi bölgelerde bulunan köylerden temin ediyoruz . Özellikle kış aylarında kemikli et alımı yapılarak çorbalarda ve yemeklerde çocukların gelişimine faydalı olan kemik suyu kullanımını artırıyoruz. Sütlü tatlıları ise %100 sütten üretiyoruz.

Çocuklar geleneksel pişirme usulleri ile tanıştırılmalıdır.

Geleneksel ev yemeği usüllerine göre, sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlanan yemekler ile; öğrenci, öğretmen ve çalışanlara kaliteli ve lezzetli bir yemek hizmeti sunuluyor. Anaokulundan lise seviyesine kadar yenilenen yemekhanelerde; yemekler yerel ve butik üreticilerden tedarik edilen hammadde ile yapılıyor, geleneksel ev yemeği usüllerine göre pişiriliyor. Lise öğrencileri restoran düzeyinde açık büfe hizmeti alıyor.

Yemek sektörünün modern teknolojilerine uygun olarak kurulan yemek üretim merkezleri, hijyen koşulları, sağlıklı mönüler, kaliteli, doğal ve taze ürünler ile; doğru beslenme hareketine ilk adım okulda atılıyor.

Kaliteli hizmet için personel istihdam politikamız.

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için tüm bu koşulları sağlamanın yanı sıra, çocuklarımıza sunulan yemek hizmetinde, güven ve kalite de bizim için çok önemlidir. Personel eğitimleri ve devamlılığı konusunda, personel devir hızını sektör ortalamalarının çok çok altında tutmaya özen gösteriyoruz. Yeni istihdam ihtiyaçları için, öncelik eğitim kurumlarından olmak üzere,  personelleri öğrencilik hayatından başlayan eğitim süreçlerine tabi tutarak ekibimize katılımlarını sağlıyoruz.