İSTEK Bilge Kağan Okulları Robotik Takımı “ISTECH Robotic Society (IRS) #5993” yarışmaya katılarak bir robot tasarladı, “Imagery Award”, “Safety Award” ve “Dean’s List Award” olmak üzere 3 ödül kazandı.

İSTEK Bilge Kağan Okulları Robotik Takımı “ISTECH Robotic Society (IRS) #5993” San Francisco’da düzenlenen First Robotic Competition turnuvasına katıldı.

6 hafta gibi kısa bir sürede yarışma temasına uygun bir robot tasarlayan lise öğrencileri, robotun 3D modellemesinden CNC, torna ve freze tezgahlarında parçalarının işlenmesine; elektronik devre ve motorlarının bağlanmasından,  işleyerek üretimi tamamladılar ve montaj aşamasına geçtiler. Elektronik devre ve motorlar bağlandıktan sonra yazılımı hazırlayan “Liseli Mühendisler” test aşamasına geçtiler. Tüm bu süreçte öğrenciler mekanik, elektronik, yazılım becerilerinin yanında; takım olmayı, zamanı etkili kullanmayı, görev dağılımı yapmayı, sorumluluk bilinci, zorluklarla başa çıkabilme, krize müdahale edebilme gibi birçok kazanım elde ettiler. 3 gün boyunca dünyanın sayılı robotik takımlarının katılım gösterdiği yarışmada takımımız;

1- Imagery Award (Jack Kamen Anısına Tasarım Ödülü; Bu ödül, mühendislikteki göz alıcılık, takım çalışması ve görsel estetiğin makine ile mükemmel entegrasyonu için verilmiştir.)

2- Safety Award (Tehlikeleri ortadan kaldırmak veya korumak için yenilikçi yöntemler

kullanarak güvenlik temellerinin ötesinde ilerleyen takımlara verilen ödül klasmanında

2.lik elde edilmiştir.)

3- Dean’s List Award (FIRST  ideallerine ulaşma tutkusu ve örnek teşkil eden seçkin

öğrenci liderlerine verilen bu ödülde, öğrencimiz ve takım kaptanı Mehmet Can

SEFER yarı finalist olmuştur.