İSTEK Okulları Yabancı Diller Konferansı

İSTEK Okulları Yabancı Diller Konferansı “Make It Happen”, 19 Ekim Cumartesi günü, tüm İngilizce öğretmenlerinin katılımına açık ve ücretsiz olarak Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’de yabancı dil öğrenen öğrenciler için sürdürülebilir bir gelişim planı hedefiyle devlet ve özel okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerine yönelik olarak düzenlenen konferansta İSTEK Vakfı Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Akyel, akademisyen Doç. Dr. Hossein Farhady, öğretmen eğitmeni Theresa Doğuelli, Prof. Dr. Sarah Mercer ve İSTEK Okulları Yabancı Diller Direktörü İpek Bulduk-Cooley konuşmacı olarak yer aldı. Bedrettin Dalan konferansta yaptığı konuşmada bir yabancı dili iyi öğrenebilmek için öncelikle ana dilin çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizerken, Profesör Sarah Mercer ise dil öğrenme sürecindeki öğretmen ve öğrenci arasındaki bağın önemini vurguladı.

Konuşmasında Türkiye’deki İngilizce eğitiminin sorunlarını detaylı bir şekilde ele alan Yabancı Diller Direktörümüz İpek Bulduk Cooley, İngilizce Yeterlik Endeksi verilerine göre Türkiye’nin 80 ülke arasında 73’üncü sırada yer aldığını belirtti. Cooley, bu olumsuzluğun yabancı dili bir iletişim aracından ziyade bir ders olarak görmekten kaynaklandığının altını çizdi. Cooley’e göre iyi bir yabancı dil eğitimi için üç konuda kararlı olmak gerekiyor. Öncelikle, sınıflarda öğretilen dil haricinde başka bir dilin sadece acil ve hayati durumlarda kullanılması gerekiyor. İkinci olarak, öğretmenlerin ihtiyaçlarının çok iyi analiz edilmesi ve belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde öğretmenlere farklı eğitimler sunabilmek şart. Son olarak, çocukların düşünme becerilerinin her geçen gün daha da geliştiğini için yabancı dil eğitimine erken başlamak artık çok daha önemli.

İSTEK Okullarının yabancı dil eğitiminde bu hususlarda taviz vermeyen bir anlayışa sahip olduğunu belirten Cooley, öğrencilere bir başkasının yardımı olmadan iletişim kurabilecekleri ve karşı tarafı çok iyi algılayabilecekleri bir eğitim vermeyi hedeflediğini belirtti.

Fotoğraflar için tıklayınız.

Video için tıklayınız.