Belde ESN

İSTEK Belde Okulları, Avrupa Okul Ağı-ESN programları kapsamında, İtalya Sarnico’da bulunan Instituto Superiore S.Riva Lisesinde yapılan öğrenci seminerine katıldı. “Herkes Aynı Masada” adıyla düzenlenen seminerde 7 ülkeden 24 öğrenci yer aldı. Öğrenciler, ülkelerinin mutfak kültürlerini yaptıkları sunumlar ile tanıttı. Fransa, Finlandiya, Hollanda, Polonya, Macaristan, Almanya ve Türkiye’den toplan 24 öğrencinin katıldığı seminer, İtalya’da gerçekleşti. İSTEK Belde Okulları 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden 5 kişilik bir grubun katıldığı seminerde, öğrenciler Türk yemek ve mutfak kültürünü tanıtma imkanı buldu. “Herkes aynı masada” adıyla düzenlenen seminer, farklı ülkelerin lezzetli yemeklerinin paylaşıldığı bir ziyafete dönüştü. Öğrencilerimiz İtalya’da değişim ortaklarının evlerinde kaldıkları süre içerisinde; ailelerin birer ferdi gibi davranarak, birlikte yemek yiyerek, eğlenerek ve dinlenerek onların sahip oldukları yaşam kültürünü; okulda bulundukları zaman içerisinde ise eğitim ve öğretim ortamlarını yakından izledi. Avrupa Okul Ağı-Europan School Network (ESN) Nedir?

Avrupa ülkelerindeki okullar arasında çok taraflı bir değişim ağı oluşturmak amacını taşıyan birlik 2006 yılında kurulmuştur.

Avrupa Okul Ağı içerisinde yer alan okulların öğrencileri ve öğretmenleri, kendi içlerinde değişim ağı oluşturmanın yanı sıra projelerini paylaşmakta, seminer ve konferanslara katılmaktadır.

Birlik, uyguladığı öğrenci değişim programı ile genç neslin sosyal ve kültürel farkındalıklarını geliştirmek; öğrencilere öğrendikleri yabancı dili, farklı kültürleri tanıyarak, değişik ortamlarda kullanma fırsatı yaratmak; öğrencilerin dünya vatandaşı olabilmeleri için ülkeler arası kültür ağı oluşturmak amacını taşımaktadır.