Aldıkları robotik eğitimini toplumun yararına sunuyorlar

İSTEK Kemal Atatürk Anadolu Lisesi Robotik Kulübü öğrencileri, aldıkları robotik eğitimini, aynı imkana sahip olmayan öğrenci arkadaşlarıyla paylaşıyor.

İSTEK’li öğrenciler Ekim ayı içinde Fatih Satır Lisesi öğrencilerine elektronik programlama dili öğretti, Şırnak Dicle Ortaokulu öğrencilerine robot seti gönderdi ve İTO Mehmetçik Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerine kodlama-robotik eğitimi verdi.

Kodlama ve robotik eğitimi, çocukların algoritmik düşünme, problem çözme, olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilme, bir problemin çözümünü çok yönlü düşünebilme, yaratıcılık gibi becerilerini geliştirmek amacıyla kullanılan bir uygulama.

İSTEK Okullarında anaokulundan lise son sınıfa kadar özgün bir müfredat ile kapsamlı bir şekilde kodlama ve robotic uygulanıyor.

Ancak tüm öğrenciler aynı imkanlara sahip olamadığı için bu konuda şanslı değil, İSTEK Kemal Atatürk Anadolu Lisesi Robotik Kulübü öğrencileri öncelikli olarak kodlama ve robotik eğitimi almamış öğrencileri bulup onlara ulaşmak, bu alanda farkındalıklarını artırmak ve onlara farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve eğitimler planlanladı.

Fatih Satır Lisesi öğrencilerine yönelik elektronik programlama dili…

Kulüp öğrencilerimiz 16 Ekim Salı günü Fatih Satır Lisesi öğrencileriyle buluştu. Bir grup öğrenci ile başlangıç seviyesinde arduino projeleri yapan öğrencilerimiz aynı zamanda farklı bir grup öğrenciye FRC yarışması ile ilgili bilgi verip, sorularını cevapladı. Lise öğrencileri aldıkları eğitime ve teknolojiye çok ilgiliydiler fakat okullarında yeterli fiziksel olanakları olmadığı için kendilerini bu alanda pek geliştiremediklerini ifade ettiler. Bu duruma kayıtsız kalamayan öğrencilerimiz, eğitim verdikleri grubu kendi okullarına davet ederek, proje bazlı çalışmalar yapmaya ve eğitimlere süreklilik kazandırmaya gönüllü oldular.

Şırnak Dicle Ortaokulu öğrencileri ile “gelecek” konuşmaları…

Robotik kulübü öğrencilerimiz Türkiye’nin Doğu bölgesinde robotik eğitimi almayan öğrencileri bulmayı hedefleyerek Şırnak’taki Dicle Ortaokuluna ulaştı. Öğrencilerimiz Dicle Ortaokulu’nda teknolojiye meraklı bir grup öğrenci ile görüntülü konuştu ve kendi yaptıkları projeleri tanıtıp, onlara gelecek hedeflerini sordular. Birçoğu mühendis olmayı hedefleyen bu öğrenci grubunun ne yazık ki projeler yapacak, çalışacak fiziksel olanakları yoktu. Robotik kulübü öğrencilerimiz bu kapsamda ne yapabileceklerini tartıştılar ve Dicle Ortaokulu’na 2 adet robot seti gönderdiler.

İTO Mehmetçik Ortaokulu 5. sınıf öğrencilerine kodlama eğitimi…

Öğrencilerimiz, 2 Ekim pazartesi günü İTO Mehmetçik Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerine kodlama eğitimi düzenlediler. Bunun yanında düzenledikleri arttırılmış gerçeklik ve makey makey etkinlikleri ile öğrencilerle hem keyifli hem verimli vakit geçirdiler.