Okulumuz robotik ve kodlama konusunda özellikle son yıllarda başarılı işlere imza atıyor. Bu başarıyı gelenek haline getirmek için 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladığı andan itibaren İSTEK Bilge Kağan Okulları bilişim ve teknoloji öğretmenlerimiz tüm hızıyla robotik ve kodlama eğitimine başladı. İlkokul kademesinde FLL JR. (First Lego League Junior) fuarlarında, ortaokul kademesinde FLL (First Lego League) turnuvalarında ve lise kademesinde FRC (First Robotic Competition) ile uluslararası arenada, başarı elde etmek için hazırlık süreçleri eğitim öğretim yılıyla birlikte başladı.

İlkokul kademesinde FLL JR. takımı için takım üyeleri seçimi başladı. Kodlama yeteneği, el becerisi ve yaratıcılık başlıkları ele alınarak altı kişilik takım oluşturulacak. Öğrencilerin eğlenmesinin ve öğrenciye kattığı kazanımların öncelikli olduğu FLL JR. fuarlarında öğrenciler rekabet olmayan bir ortamda, araştırma, tasarlama, iletişim becerisi gelişimi, el becerisi, takım çalışması, hayal gücü ve yaratıcılık gibi kazanımları elde ediyorlar.

Ortaokulda çeşitli robotik ve kodlama faaliyetleri ile yeni yıla başlayan öğrencilerimiz FLL robotik takımı ile hız kesmeden yeni sezon hazırlıklarına başladı. Proje tabanlı öğrenme anlayışı ile yola çıktığımız teknoloji eğitimi serüvenimize öğrencilerden gelen çeşitli proje fikirlerini hayata geçirerek devam ediyoruz. Öğrencilerimizin hem elektronik ve robotik hem de programlama becerilerini geliştirdikleri, öğrendikleri ve öğrenirken eğlendikleri daha pek çok etkinliğimiz ile 2018 - 2019 eğitim öğretim yılına pozitif başlangıçlar yaptık.

Lise kademesinde First Robotic Competititon turnuvasına hazırlanan IRS robotik takımımızda geçtiğimiz yıllarda tecrübe kazanan ve takım liderleri vasfını elde eden öğrencilerimiz, yeni eğitim öğretim yılında robotik ekibine katılan robotik tutkunu öğrencilerimize ileri mühendislik ve programlama eğitimleri verirken takım olarak çalışmayı ve dostça rekabeti deneyimliyorlar.

Her yıl olduğu gibi 2018-2019 eğitim öğretim yılında da İSTEK Bilge Kağan Okulları olarak robotik turnuvalarında okulumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye ve bu süreçte paha biçilmez kazanımlar edinmeye devam edeceğiz. Kodlama eğitimini kitaplarla sınırlamayan, "Hands - on Learning" anlayışı ile yaparak öğreneceğiz.