Bu yıl Türkiye de 14.sü, Amerika’da 21.si eş zamanlı olarak 2 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen JPL-NASA INVENTION CHALLENGE “Buluş Şenliği” yarışmasında, İSTEK Belde Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencilerimiz yarışmayı İKİNCİ olarak bitirmişlerdir.

Türkiye’nin değişik şehirlerinden yarışmanın organize edildiği İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne gelerek yarışmaya katılan 35 okul arasından dereceye giren öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Buluş Şenliği Nedir?

Buluş Şenliği, JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi arasında eğlence amaçlı düzenlediği ve Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak, aynı format ve içerikte düzenlenmektedir ve ABD dışında sadece Türkiye’de yapılmaktadır.

Ortaya konan bir problemi öğrenciler, şenlik ortamında yaptıkları bir cihazla çözmeye çalışırlar. Ayrıca, yaratıcılık, buluş yapma duygu ve heyecanını ortaya koyarak, bilimin gençler ve öğrenciler arasındaki popülerliğini arttırmak yarışmanın ana hedeflerindendir.