1.SINIF

İSTEK Okulları’nda Çift Dilli Eğitim Programı başladı.

Öğrencilerimiz İngilizce’yi sadece ders olarak değil; aynı zamanda gün boyunca sürekli kullanarak öğreniyor.

Çocuklarımız haftada 24 saat Türk ve yabancı İngilizce öğretmenleri ile birlikte oluyor.  Böylece okul yaşamının her anında – yemekte, bahçede, oyunda, tüm etkinliklerinde ve öğrenme esnasında - İngilizceyi sürekli yaşayarak, kullanarak öğreniyor.

Dil öğreniminin küçük yaşta şarkılar, oyunlar, hikâyeler yolu ile öğrenilebildiği bilimsel bir gerçektir. Çocuklar eğlenerek öğrendikleri kelime ve yapıları kullanabilecekleri ortamları da bulabildiğinde, dil öğrenimi son derece hızlı ve etkili gerçekleşir.

 

Bu nedenle 1. Sınıf öğrencilerimizin, günün doğal akışı boyunca İngilizce öğretmenleriyle de birlikte olabilmeleri ve her ortamda İngilizce konuşabilmeleri için programlarımızı eşzamanlı olarak iki dilde yürüteceğiz. Öğrencilerimiz birinci sınıf müfredatımızın içerisinde yer alan kavramları hem anadillerinde hem de İngilizce’de bir bütün içerisinde öğrenecekler. Okuma-yazma çalışmaları Türkçe olarak sınıf öğretmenleri tarafından yürütülecek. İngilizce öğretmenlerimiz Hayat Bilgisi, Matematik, Oyun ve Fiziksel Etkinlik derslerinde sınıf öğretmenlerimiz ile birlikte olacak. Bunun yanı sıra çocuklarımız kahvaltı, öğle yemeği, oyun ve bahçe zamanı gibi rutinlerde de İngilizceyi kullanma olanağı bulacaklar.

 

Amacımız öğrencilerimizin sınıf dışında günlük yaşamlarının her anında İngilizce’yi kullanabilmeleri, hayatlarının bir parçası olarak kabul etmeleri ve öğrendikleri kavramları her iki dilde de bütünsel olarak kavrayabilmeleridir.

 

Yabancı dilin, öğrencimizin zekâsını geliştirmesi yanında kendi kültürünü dünya kültürüyle özümleyip zenginleştirerek “dilinin sınırlarıyla dünyasının sınırlarını belirleme” işlevi artık bilinen bir gerçektir. Yabancı dil öğreniminin ana dili geliştirdiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bakımdan Cambridge ESOL sınavları çocuğun ulaştığı her dil düzeyinde bir üst düzeye tırmanması için motivasyon yaratmayı İngilizce öğrenme sürecinde en önemli hedef sayar.

Okulumuzda da Cambridge ESOL sınavlarına yönelik çalışmalar yapılmakta, motivasyonlarını artırmak ve İngilizce bilgilerini ölçmek adına bu sınavlara katılmalarının önemi belirtilmektedir.

İkinci Yabancı Diller

Okulumuzda ikinci yabancı dil olarak Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dersleri yer almaktadır. 3.sınıflara kulüp etkinliği olarak verilen ikinci yabancı diller 4. Sınıftan itibaren ortak bir program yürüterek öğrencilere kendilerini iki farklı dilde daha ifade etme becerileri kazandırırken farklı kültürleri öğrenmeleri ve farklılıklara saygı duyarak dünya vatandaşı olma yolunda ilerlemelerini hedeflemektedir.