TEGV

4. sınıf öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında kendi hikâyelerini kitap haline getirdiler. Eserlerini satan küçük yazarlar elde edilen geliri TEGV’e bağışladılar.

Osmangazi  İlkokulu’na Fen Laboratuvarı Malzeme Desteği

Fen laboratuvarında malzeme eksiği yaşayan Kadıköy-Osmangazi İlkokulu’na, deneylerle yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkıda bulunmak  amacıyla deney malzemeleri yardımı yapıldı.

İstek Acıbadem Okulları Otizmin Farkında Onların Yanında!

İSTEK Acıbadem Okulları sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Yabancı Diller Bölümü olarak Otizm’in  tanınması ve Otistik çocukların topluma kazandırılmasını desteklemek amacıyla “Otizm’in farkındayız onların yanındayız!” diyerek Tohum Vakfıyla ortak bir çalışma yapmaya karar verdik.

Bu projenin amacı hem vakfa destek olmak hemde” Nasıl ki gökkuşağının farklı renkleri varsa bizler de yani insanlar gökkuşağının farklı renkleriyiz .Hepimizin  birbirinden farklı özellikleri olabilir ama biz bu farklılıklarla yaşamayı ve onları kabul etmeyi  öğrenmeliyiz .” fikrini öğrencilerimizde oluşturmaktı.Tohum Vakfının yöneticleriyle iletişime geçerek  onlara nasıl destek olacağımız konusunda bir plan yaptık. Bu plan doğrultusunda Önce Tohum vakfından Projeler koordinatörü Sayın Özgül Gürel ve Uzman Psikolog Sayın AyçaTuncer okulumuza gelerek 6,7 ve 8. Sınıflarımızı Otizm konusunda detaylı bir şekilde aydınlattılar.

Öğrencilerimiz bu konuda büyük duyarlılık gösterdiler ve gelen misafirlerimizi sordukları sorular ve konuya olan yaklaşımlarıyla çok mutlu ettiler. İkinci adım olarak öğrencilerimiz belli başlı kelimeleri içeren kavram kartları hazırladılar ve bir sonraki hafta 29 Mart 2013 Cuma günü6,7 ve 8. sınıf öğrencilerimizden  15 kişilik bir grup ve Projeden Sorumlu İngilizce Öğretmenimiz Özlem Akarsu ile birlikte Tohum Otizm Vakfı okulunu ziyaret ederek hem okulu gezdiler hem de hazırladıkları kartlarla yaşları uygun olan Otistik öğrencilerle ders yaptılar. Gerek vakıf çalışanları gerekse öğrencilerimiz okulda geçirdiğimiz zamanda büyük mutluluk yaşadılar.

Öğrencilerimizin bu konudaki farkındalıkları ve duyarlılıkları büyük ölçüde arttı.2  Nisan 2013 Salı Dünya Otizm Farkındalık Gününde  öğrencilerimiz sosyal medya aracılığı ile attıkları tweetlerle  ve facebooktaki sayfalarındaki paylaşımlarıyla Tohum Otizm Vakfının ve Otizm’in tanınması konusunda vakfa destek oldular. Ayrica 25 Nisan 2013 tarihinde Nişantaşı'nda farkındalık kisok açılışına katılan öğrencilerimiz Tohum Otizm Vakfı tişörtleri ile broşürler dağıtarak bölgede geniş ilgi uyandırdılar. Bundan sonraki adım da ise öğrencilerimiz 10 Mayıs 2013  Cuma günü Tohum Otizm Vakfı yararına okulumuzda bir kermes düzenleyerek bazıları sponsor firmalardan temin edilen ve bazıları kendi emekleriyle hazırlamış oldukları eşyaları satarak gelirini Tohum Vakfına bağışlayarak  Otistik arkadaşlarının eğitimine destek olacaklar. Daha sonra Tohum Vakfı Okulunun sene sonu kermesine ve şenliğine katılacağız. Ayrıca öğrencilerimiz  bu yıl 10. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Tohum Otizm Vakfının yıl sonuna kadar gerçekleştirecekleri çeşitli etkinliklere katılarak vakfın gönüllüleri olarak onları desteklemeye devam edecekler.

İstek Acıbadem Okulu öğrencileri  bu projeye destek vererek sosyal sorumluluk bilincinin yer yaşta ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldular.

http://www.tohumotizm.org.tr/istek-acibadem-okulu-tohum-otizm-vakfi-isbirlgi

İSTEK’li Öğrencilerden Edirne’deki Kardeşlerine Yeni Yıl Desteği...

İSTEK Okulları’nın 7000 öğrencisi, Edirne’deki dar gelirli kardeşlerine yeni yıl sürprizi yaptı.Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın belirlediği 5 okulda 1.150 öğrenciye ayakkabı ve kıyafet alan İSTEK’li öğrenciler, yardım için topladıkları paranın bir kısmıyla da okullara kırtasiye, laboratuar, spor ve temizlik malzemeleri aldı.

Edirne’ye giden öğrenciler hediyeleri arkadaşlarına kendi elleriyle verdi.İSTEK Okulları, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan'ın girişimleriyle Edirne'deki dar gelirli öğrencilere yeni yıl hediyesi vermek üzere bir proje başlattı. Edirne’de maddi olanakları kısıtlı 5 okul belirlenerek, bu okullar ve öğrencileri için ihtiyaç listesi hazırlandı. İSTEK Okulları’nın 8 kampüsünden 7000 öğrencinin katıldığı proje kapsamında, daha önceden belirlenen ayakkabı, kıyafet, oyuncak, kırtasiye, temizlik, spor ve laboratuar malzemeleri gibi ihtiyaçlar temin edilerek her okul için ayrı ayrı paketlendi.

İSTEK Okulları’nın farklı kampüslerinden 40 öğrenci ve öğretmen, malzemelerle birlikte Edirne’ye gelerek Cumhuriyet, Fevzipaşa, Mustafa Necati ve Meriç İlkokulu ile Mimar Sinan Ortaokulu’nu ziyaret etti. Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ile birlikte okulları gezen İSTEK’li öğrenci ve öğretmenler hazırladıkları hediyeleri kardeşlerine teslim etti.

İSTEK Okulları Genel Müdürü Ali İhsan Özyazgan kampanyayla ilgili görüşlerini; "Öğrencilerimizin desteğiyle Edirne'deki öğrencilerin ve okulların tüm isteklerini karşıladık. Bu hediyeleri dağıtmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bundan sonra da sosyal sorumluluk projemiz ilçe bazında devam edecek" sözleriyle belirtti.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise İSTEK Okulları’na teşekkür ederek "Sosyal sorumluluk anlamında güzel bir örnek sergilendi. Her öğrencinin ismiyle hazırlanmış ve içinde botu, montu, eşofman takımı, çorabı ve atkısının bulunduğu hediye poşetleri var. Bunun haricinde bazı okulların spor ve kırtasiye malzemesi ihtiyacı da vardı. 

Kadıköy’den Doğubeyazıt’a 1500 km’lik Gönül Köprüsü

Sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren okulumuz,  oluşturduğu 1500 km’lik gönül köprüsü ile Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde yer alan 14 Nisan İlköğretim Okulu’na 18 koli kıyafet, kırtasiye ve temizlik malzemeleri yardımında bulundu. Toplumsal birlik ve beraberlik açısından bu tür çalışmalara önem veren okulumuz, bu doğrultudaki çalışmalarını önümüzdeki günlerde de sürdürecektir. Gönül köprüsünün oluşmasında emeği geçen öğretmen, öğrenci ve velilerimizi yürekten kutluyoruz.

Kararan Umutları Küçük Mavi Kapaklar ile Aydınlatıyoruz.

Eco-School programı kapsamında yaptığı çevreci çalışmalar nedeniyle 2007 yılından bu yana yeşil bayrak ödülü sahibi olan okulumuz, çevre ve sosyal sorumluluk projelerini birleştirerek güzel bir etkinliğe daha imza attı. Proje doğrultusunda okulumuz öğrencileri tarafından toplanan 300 kg mavi kapak Ataşehir Belediyesi’ne teslim edilmiş ve kapakların karşılığı olarak alınan tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi bir vatandaşımıza teslim edilmiştir. Bu projeye getirdikleri kapaklarla büyük destek veren öğrencilerimizi kutluyoruz.

Kimsesizlerin Kimsesi Olduk.

İSTEK Acıbadem Okulları Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Okmeydanı Yetiştirme Yurdu’nda kalan, yaklaşık 50 çocuğun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kırtasiye malzemeleri, kıyafetler, hikaye kitapları ve çok sayıda temizlik malzemesi yardımında bulunmuştur.

Van İçin Tek Yürek Olduk.

Yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle bölgesine de örnek olan İSTEK Özel Acıbadem İlköğretim Okulu; yaşadığımız Van depreminin ardından büyük bir hızla organize olmuş ve okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci velilerinin büyük desteği ile 2 gün içerisinde temizlik malzemeleri, kıyafet, soba ve battaniye gibi ürünlerden oluşan 33 koli yardım malzemesi toplayarak Van’a göndermiştir.

Yeni Yılda Kimsesizlerin Kimsesi Olduk.

Darülaceze sakinlerine destek vermek amacıyla, okulumuzda gerçekleşen yılbaşı kermesinde öğrencilerimizde görev aldılar. Darülaceze’deki yaşlıların hazırladığı 270 parçadan oluşan ve tanesi 5 liraya satılan hediyelik eşyaların satış sorumluluğunu üstlenen öğrencilerimiz, iki günün sonunda üstlendikleri görevi büyük bir başarı ile tamamladılar.

Yeni Kitap Kurtları Oluşturduk.

Kütüphanesi olmayan ve bu konuda sıkıntılar yaşayan Bursa-İnegöl Mesudiye İlköğretim okuluna 712 kitap yardımında bulunarak kütüphane oluşturma yolunda ilk büyük adımı attık. İlerleyen dönemlerde yeni çalışmalarla kardeş okulumuzun kütüphanesini daha da zenginleştireceğimize inanıyoruz. Okudukları kitapları Bursa’daki kardeş okulumuza bağışlayarak bu projenin en büyük destekçisi olan öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz.

644 Fıstık Çamı Diktik.

Okulumuz I. ve II. kademe öğrencileri ile başladığımız projenin ilk ayağı olarak Şile ilçesine bağlı Değirmençayırı köyünde 644 fıstık çamı ağacının dikimi yapıldı. Yapılan çalışma ile etkinliklere katılan ilköğretim öğrencilerinin çevre konularına dikkatleri çekildi, bu konuda düşünmeleri ve fikir üretmeleri sağlandı. Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümünde fertlerin aktif katılımlarını sağlamak, okulumuzun çevre eğitimindeki temel hedefidir. Bu projeyle bölge fıstık çamı açısından zenginleşecek ve bu ağaçlardan elde edilen fıstıklarla köylülere yeni bir geçim kapısı aralanacak.

Omurilik Felçlileri İçin Eşya Piyangosu Satışı

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Hüsnü Ayık Özel Bakım Merkezi yararına yaptığımız eşya piyangosu satışından 500 TL gelir elde edildi.

Kardeş Okullara Eğitim Malzemesi Yardımı

İhtiyaç sahibi okullar için başlattığımız sosyal sorumluluk projelerimiz bu yıl da devam ediyor. Velilerimiz ve öğrencilerimizin büyük desteği ile toplanan 30 koli eğitim malzemesi Ordu Gölköy'e bağlı Güzelyurt İlköğretim Okulu ve Güzelyurt Lisesi ile Esentepe İlköğretim Okulu'na gönderildi. Velilerimize, öğrencilerimize ve emeği geçen herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.