İSTEK Okulları’nda “sağlıklı beslenme hareketi”

Okulda başarıyı arttırmanın sırrı doğru beslenmeden geçiyor. İSTEK Okulları, öğrencilerine doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmak için yemek hizmetlerinde köklü değişiklikler yaptı ve 4 yıldır uygulamaya devam ediyor.

Araştırmalar; okul çağında edinilen doğru beslenme alışkanlıklarının çocukların zihinsel performansını artırdığını gösteriyor.

İSTEK Okulları, okulda doğru beslenme alışkanlıkları kazandırarak tüm öğrencilerin doğru ve sağlıklı beslenmesi hedefiyle yemekhanelerini yeniledi ve okulda sağlıklı beslenme hareketi başlattı.

Doğru beslenme başarıyı olumlu yönde etkiler.

Doğru beslenmenin başarıyı olumlu yönde etkilediği, araştırmalarla da kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarımızın, bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için doğru beslenmeleri gerekiyor. Bu konuda Üniversitelerin ilgili bölümleri ile aktif şekilde işbirliği çalışmaları yapılmaktadır. Menülerimiz, uzman diyetisyenler ve okul yöneticileri tarafından besin grupları dengesi gözetilerek yapılır.

Okul yemeğinde doğru hammadde kullanımı birinci önceliktir.

Çocuklarımızın yemeklerinde kullanılan temel maddelerin en üst kalitede ve doğala en yakın ürünler olması gerekir. Taze kırmızı et, süt ürünleri, salça, yağ, baharat gibi ürün gruplarının doğal olması ve doğru oranlarda kullanılması şarttır. Örneğin gelişme çağındaki çocukların yarım yağlı ürünler yerine tereyağ ve zeytinyağı tüketmesi gerekir. Sütlü tatlılar %100 sütten üretilmelidir. 

Yerel ve butik üreticilerden alınan ürünler ile doğala bir adım daha yakınız.

Yerel ve butik üreticilerden tedarik edilen doğru hammadde ile yapılan yemekler, otelcilik sektöründe uzman, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanıyor. Yerel ve butik üreticilerden oluşan tedarik zincirimizle çocuklarımızın doğal ürünlerle buluşmasını sağlıyoruz. Zeytinyağımız ve zeytinlerimiz İznikten, salça İnegöl Kulaca Köyüne ait Tarım Kredi Koparatifinden, tarhana Balıkesir Çağış Köyünden, baharatlar Balıkesir’in yörük köylerinden, ıhlamur Balıkesir Bigadiç’ten, üzüm pekmezi Malattya Hekimhan köyünden temin edilmektedir. Çocuklarımızın tatlılarında kullanılmak üzere dut pekmezi ve kurudut alımı da gerçekleşmiştir. Geleneksel pişirme yöntemleri oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında kemikli et alımı yapılarak çorbalarda ve yemeklerde çocukların gelişimine faydalı olan kemik suyu kullanılmaktadır.

Çocuklar geleneksel pişirme usulleri ile tanıştırılmalıdır.

Geleneksel ev yemeği usüllerine göre, sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlanan yemekler ile; öğrenci, öğretmen ve çalışanlara kaliteli ve lezzetli bir yemek hizmeti sunuluyor. Anaokulundan lise seviyesine kadar yenilenen yemekhanelerde; yemekler yerel ve butik üreticilerden tedarik edilen hammadde ile yapılıyor, geleneksel ev yemeği usüllerine göre pişiriliyor. Lise öğrencileri restoran düzeyinde açık büfe hizmeti alıyor.

Yemek sektörünün modern teknolojilerine uygun olarak kurulan yemek üretim merkezleri, hijyen koşulları, sağlıklı mönüler, kaliteli, doğal ve taze ürünler ile; doğru beslenme hareketine ilk adım okulda atılıyor.