4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, İSTEK Okullarında söyleşiler ve sosyal sorumluluk projeleri ile kutlandı.
Öğrenciler, kimi okullarımızda harçlıklarıyla sokak hayvanlarına mama alırken, kimi okullarımızda ise Veteriner Hekim Sühan Kurt ve Ata Erdoğdu’nun tavsiyelerini dinlediler. 
İSTEK Semiha Şakir Okulları, her yıl olduğu gibi, sokak hayvanlarına yardım etme ve duyarlılığı arttırma amaçlı sosyal sorumluluk projesi için kolları sıvadı. Proje kapsamında her sınıfa kumbaralar konuldu. Her Pazartesi, öğrenci ve öğretmenlerin yalnızca 1 TL attıkları kumbara, Hayvanları Koruma Gününde açıldı. Öğrenciler elde ettikleri gelir ile 200 kiloya yakın mama almayı ve yardıma muhtaç sokak hayvanlarını tedavi ettirmeyi amaçladı. Okul çevresinde bulunan sokak hayvanlarından başlayarak, ulaşabildikleri tüm bakıma, barınmaya muhtaç hayvanlara destek olmayı, onların kısırlaştırma veya tedavilerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, hedeflerine bu anlamlı günde başlamış oldu. 
İSTEK Bilge Kağan Okulları 6. sınıf öğrencileri, tüm canlıların yaşam hakkına saygılı olma bilincini oluşturmak ve hayvanlara yardımın önemini vurgulamak için düzenledikleri etkinlikte kendi harçlıklarıyla satın aldıkları mamalarla okul bahçesindeki yavru kedileri besledi. 
 
İSTEK Belde Okullarında Veteriner Hekim Sühan Kurt ve minik dostu Shera, anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle bir araya geldi. Veteriner Hekim Sühan Kurt, mevsimlere göre sokak hayvanlarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda bilgi verirken, onlara, sahiplendiğimiz hayvanlar için oluşturulan sağlık karnelerinin gerekliliklerinden de bahsetti.
İSTEK Uluğbey Okulları Veteriner Hekim Ata Erdoğdu’yu konuk etti. Öğrencilere “Sadece bugün değil her zaman hayvanları hatta tüm canlıları sevmeliyiz ve korumalıyız” mesajını veren Ata Erdoğdu, sunumun sonunda tavşanı Orçun, kuşları Maviş ve Miniş, papağanı Limon, kedisi Lucky ve köpeği Maya’yı da sahneye davet etti.  
İSTEK Kaşgarlı Mahmut Anaokulu öğrencileri ise, evde besledikleri hayvan dostlarını okulda misafir etti.