Avrupa’dan 11 ülke temsilcilerinin katıldığı, “ESN EUROPEAN SCHOOLS NETWORK” – Avrupa Okul Ağı Öğrenci Değişim Programının 11. Konferansı, 4-7 Ekim tarihlerinde Almanya’nın Weisbaden kentinde düzenlendi. Finlandiya, Polonya, Portekiz, Almanya, Hollanda, Macaristan, İtalya, Romanya, İspanya, Fransa ve Türkiye olmak üzere 11 ülkeden gelen toplam 24 okul ve 40 temsilci koordinatör öğretmen ve öğrenciler ile gerçekleşen konferansa, İSTEK Belde ve İSTEK Atanur Oğuz Okulları da katıldı.

Öğrenciler konferansta “Geleceğin Şehri” Projesi için bir araya geldiler. Geleceğin şehri, gençlerin icat ettiği demokratik bir şehir. Bu kurgusal şehirde gençler kendi kararlarını alarak aktif olarak demokratik sürece dahil oluyorlar. Öğrenciler 3 gün süren konferansta, geleceğin demokratik şehrini oluşturabilmek için takımlar oluşturdular ve bir takım kararlar alarak bu kararların sonuçlarını deneyimlediler.

İSTEK Okulları olarak “European Schools Network (Avrupa Okul Ağı)” - Öğrenci Değişim Programları ile ortak projeler yürütmekteki en büyük amacımız; öğrencilerimize öğrendikleri yabancı dili, farklı kültürleri tanıyarak değişik ortamlarda kullanma fırsatı yaratmak; öğrencilerimizin dünya vatandaşı olabilmeleri için ülkeler arası kültür ağı oluşturmak.